Rehabilitacja

REHABILITACJA KRĘGOSŁUPA 

Bóle kręgosłupa, pleców, barków, innych stawów oraz głowy, mogą mieć swoje źródło w podrażnieniu i przeciążeniu powięzi, mięśni, ścięgien, więzadeł lub ucisku na korzeń nerwowy. Przyczyną tego stanu mogą być miejscowe i ogólne przeciążenia narządu ruchu związane z nieprawidłową postawą podczas pracy i wypoczynku oraz stałym podwyższonym napięciem mięśni pod wpływem stresu. 
Wielu pacjentów jest przyzwyczajonych do tego, że specjalista za nich rozwiąże ich problem. I, co ważne, problem ma być rozwiązany szybko. Jednakże bez aktywnego udziału pacjenta leczenie jest zdecydowanie mniej skuteczne.      
Dość powszechne jest także przekonanie, że do bólu trzeba się przyzwyczaić, bo związany jest z wiekiem, zmianami zwyrodnieniowymi i nic na to nie można poradzić. W rzeczywistości pozytywna zmiana jest zawsze możliwa. Najczęściej stosowanym sposobem na pozbycie się bólu kręgosłupa lub stawów jest tabletka przeciwbólowa. Jednak jej skuteczność bywa niezadowalająca, szczególnie, kiedy dolegliwości wracają i coraz słabiej reagują na dotychczasowe leczenie.
Z kolei leczenie operacyjne bólu kręgosłupa usuwa tylko miejscową zmianę anatomiczną zaburzającą mechanikę danego segmentu. Nie przywraca natomiast prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego. Stanowi tylko jeden z etapów całego procesu leczenia, usuwając przeszkodę, która niekorzystnie wpływa na funkcję ruchową całego ciała. Dlatego leczenie operacyjne musi być uzupełnione odpowiednimi zabiegami rehabilitacyjnymi. 
W gabinecie zajmujemy się całościową terapią, która obejmuje nie tylko usunięcie bólu, ale również znalezienie pierwotnej przyczyny dolegliwości i powrót do harmonii mięśniowej oraz normalizacji stanu podrażnionych tkanek. W diagnostyce i leczeniu wykorzystujemy terapię manualną , igłoterapię, manipulacje powięzi, kinesiology taping, ćwiczenia stabilizujące, EMG-biofeedback
Ustalamy indywidualny program leczenia, wyznaczamy cele i zadania dla pacjenta, uczymy autoterapii

 TERAPIA MANUALNA HOLISTYCZNA

 Terapia manualna holistyczna (metoda dr. Andrzeja Rakowskiego) to nowoczesny, medyczny system leczenia dysfunkcji narządu ruchu, w których następstwie pojawiają się różne dolegliwości, najczęściej w postaci bólu. Terapia holistyczna, bo widzi człowieka całościowo. W swojej koncepcji traktuje nierozdzielnie duchowość i fizyczność. W zabiegach stosuje się bezpieczne i niezwykle skuteczne techniki ręczne oraz odruchowe. Polegają one na mobilizacjach, manipulacjach na stawach kręgosłupa i kończyn a także na oddziaływaniu na tkanki miękkie (mięśnie, powięzi, więzadła, ścięgna), za ich pośrednictwem na układ nerwowy. Równolegle prowadzi się edukację w zakresie roli stresu. Stosowana łącznie i indywidualnie z technikami manualnymi daje doskonałe efekty terapeutyczne. Leczymy całego człowieka, a nie bolący fragment ciała. 

Ponadto Terapia Manualna Holistyczna znajduje zastosowanie: 

  • jako alternatywa w stosunku do operacji 
  • jako przygotowanie do operacji, kiedy jest ona konieczna 
  • w stanach pooperacyjnych 
  • w rehabilitacji przebytych urazów i chorób 
  • jako wspomaganie leczenia chorób organicznych (nowotworowych, serca itd.) 

IGŁOTERAPIA

Igłoterapia jest zabiegiem mechanicznie drażniącym pola wrażliwych punktów zwanych polami punktów spustowych. Ich aktywność wywołuje konkretne dolegliwości, przede wszystkim bólowe. Mogą również być przyczyną mrowienia, drętwienia, zawrotów głowy i innych objawów wegetatywnych. Nakłucie wykonane „suchą" (bez leku) jałową igłą łagodzi dolegliwości i oddziałuje przeciwbólowo.
Igłoterapię skutecznie można stosować także wtedy, kiedy inne zabiegi są niemożliwe lub przeciwskazane np. w aktywnym konflikcie korzeniowo-dyskowym, wadach i niestabilności kręgosłupa, osteoporozie. 

MANIPULACJA POWIĘZI 

Manipulacja powięzi opracowana przez Luigi Stecco to terapia manualna, która opiera się na rozumieniu powięzi jako elementu jednoczącego ciało.  Powięź to tkanka łączna, która tworzy ciągłą, napiętą sieć w całym ciele pokrywając i łącząc wszystkie mięśnie, nerwy i narządy. Dzięki temu wpływa nie tylko na układ ruchu, ale również na pracę narządów wewnętrznych i równowagę całego organizmu. Leczenie określonych punktów powięzi poprzez nacisk, pozwala uzyskać zmianę jej konsystencji, odzyskanie elastyczności i normalizację funkcji. To z kolei wpływa na powrót prawidłowej pracy mięśni i stawów oraz poprawę pracy innych narządów.

KINESIOLOGY TAPING

Kinesiology Taping to metoda opracowana przez Kenzo Kase,  polegająca na naklejaniu na ciało specjalnych taśm, które grubością i elastycznością są zbliżone do właściwości ludzkiej skóry. Podstawą teorii plastrowania dynamicznego jest założenie, że skóra i mózg wzajemnie się kontaktują, a poprzez układ nerwowy można stymulować inne  układy np. krążenia lub limfatyczny. Dzięki unikatowym właściwościom plastrów i specjalnym technikom naklejania  poprzez mechaniczne drażnienie receptorów  skóry i uruchomienie przesuwalności tkanek wpływamy na:

-   łagodzenie bólu i zaburzeń czucia skóry;
- zmniejszenie lub zwiększenie napięcia mięśni;
- poprawę funkcji stawów;
- zmniejszenie obrzęków limfatycznych i przyspieszenie wchłaniania się krwiaków.

 EMG

Elektromiografia (EMG) jest to bezbolesne badanie funkcji mięśnia poprzez analizę sygnałów elektrycznych przez niego wytwarzanych. 
Możliwości EMG:
 

  • EMG umożliwia bezpośredni wgląd w pracę mięśnia 
  • Ułatwia pomiar czynności mięśnia 
  • Dokumentuje leczenie i przebieg treningu 
  • Pomaga pacjentom poczuć pracę własnych mięśni i je trenować 
  • Pomaga analizować i doskonalić trening sportowy 
  • Bada czynność mięśni w badaniach ergonomicznych 
  • Bezpośrednia ocena aktywności mięśniowej podczas wykonywania czynności funkcjonalnych pozwala na szybki i sprawny dobór odpowiednich zestawów ćwiczeń. Dodatkowo, zapis EMG jest bogatym źródłem informacji dla pacjenta podczas nauczania czynności ruchowej. 

Anna Krzyślak

lekarz, specjalista rehabilitacji medycznej

Moją pierwszą specjalizacją była pediatria. Pracując z dziećmi przywiązywałam dużą wagę do wczesnego wykrywania zaburzeń rozwoju psychoruchowego i deficytów neurologicznych u niemowląt. Z tego powodu ukończyłam kurs Diagnostyki Metodą Voity. Wiedza jaką zdobyłam uświadomiła mi, że oprócz ciężkich uszkodzeń neurologicznych istnieje coraz więcej dzieci z dyskretnymi zaburzeniami w układzie ruchu aż po wady postawy, których konsekwencją w przyszłości będą bóle kręgosłupa i stawów.

To spostrzeżenie było impulsem do dalszego kształcenia w dziedzinie rehabilitacji. Doświadczenie w rehabilitacji zdobywałam na Oddziale Rehabilitacji w Szpitalu w Nowej Soli pod kierunkiem dr. Franciszka Pietraszkiewicza. Od 2005 r. jestem ordynatorem Oddziału Rehabilitacji Szpitala w Sulechowie. W 2008 r. uzyskałam certyfikat terapeuty manualnego w modelu holistycznym dr. Andrzeja Rakowskiego. Jestem w trakcie kursu manipulacji powięzi wg Luigi Stecco.

Inne certyfikaty:
- Teoretyczne i praktyczne podstawy stymulacji funkcjonalnej oraz zastosowania EMG-biofeedback'u i powierzchniowej elektromiografii w terapii pacjentów z zaburzeniami aktywności mięśni oraz pacjentów z nietrzymaniem moczu.
- Zasady stosowania EMG w praktyce fizjoterapeutycznej, zasady stosowania treningu z zastępczą informacją zwrotną w oparciu o EMG w fizjoterapii.
-Kinesiology Taping - kurs podstawowy i zaawansowany

Inne kursy:
- terapii edukacyjnej w praktyce fizjoterapeutycznej;
- stabilizacji kręgosłupa i stawów obwodowych.

Należę do Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji oraz Polskiego Towarzystwa Terapii Manualnej Modelu Holistycznego.